Nová synagóga

Štvrtok / 19.9.2019

17:50

MAŤ festival!
ŽLF 2019 – otvorenie festivalu
Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Slávnostný akt otvorenia 16. ročníka Žilinského literárneho festivalu v spoločnosti festivalových partnerov, organizátorov a dobrovoľníkov vykonajú rakúsky spisovateľ Martin Pollack, slovenskí režiséri Martin Šulík a Michal Ditte a zástupkyňa žilinského primátora Barbora Birnerová.


18:00

duMAŤ nad Pollackom
DEBATA / MARTIN POLLACK, MARTIN ŠULÍK, MICHAL DITTE

Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Debata rakúskeho spisovateľa Martina Pollacka, autora kníh Smrť v Bunkri a Americký cisár, ktoré režiséri Martin Šulík (film Tlmočník) a Michal Ditte (divadelná hra Americký cisár) stvárnili vo svojich dielach. Moderuje Jozef Tancer.

Vstup voľný


20:00

MAŤ divadlo!
AMERICKÝ CISÁR – divadelná hr
a
Nová synagóga, Žilina

Koprodukčný divadelný projekt Štúdia 12, Bratislava a Divadla Pôtoň, Bátovce podľa reportážnej knihy Martina Pollacka Americký cisár, cena Dosky 2018 za najlepšiu inscenáciu sezóny.

Predpredaj: Tootoot (kúpiť vstupenku), Artforum Žilina (vstupné – 15 € dospelí, 10 € študenti a seniori)
Vstupné na mieste: Nová Synagóga (vstupné – 20 € dospelí, 15 € študenti a seniori)


22:00

duMAŤ nad Pollackom
Literárne ponocovanie

Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Po skončení divadelného predstavenia Vás pozývame do baru na pár drinkov, kde bude príležitosť porozprávať sa o práve prežitom kultúrnom zážitku.

Piatok / 20.09.2019

10:00

Cena Absynt – súťaž študentov žilinských stredných škôl
Vyhlásenie výsledkov súťaže
Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Študenti stredných škôl sa na chvíľu vcítia do úlohy vojnového reportéra. Ocitnú sa v Rwande, Kurdistane, Vietname alebo na Ukrajine. Takmer vždy rozhodujú slová, ktoré vydavateľstvo Absynt svojim čitateľom ponúkne. Žiak si však môže vybrať a dať hlas tým najlepším. Druhý ročník ceny Absynt ponúka však nielen boj kníh, ale aj amatérskych rečníkov, reportérov a kritikov. Hodnotitelia Andrej Bán – reportér, Marta Součková– teoretička, Barbora Birnerová– zástupkyňa primátora a Juraj Koudela– vydavateľstvo Absynt.

Vstup voľný

 


12:00

MAŤ tak dvadsať alebo 20 rokov bilingválneho gymnázia
DEBATA / Je práca prekladateľa inšpiratívna pre mladú generáciu? Nielen na túto otázku sa pokúsime nájsť odpovede…
Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Gymnázium bilingválne v Žiline oslavuje tento rok 20. výročie svojho založenia ako samostatného gymnázia s dvoma jazykovými sekciami: francúzskou (podporovanou Valónskom) a španielskou (podporovanou Španielskom). V rámci ŽLF a vďaka ŽLF sa uskutoční beseda s tromi prekladateľmi: francúzštinu reprezentuje Andrea Černáková(absolventka belgického lýcea, ktoré predznamenalo. Vznik bilingválneho gymnázia), zo španielčiny prekladá Sofia Tužinská a keďže generácie študentov GBZA neobchádza ani angličtina, tak Vladislav Gális zastúpi tento jazyk.

Vstup voľný

 


14:00

MAŤ rým, alebo nie? Haiku a drabble: v krátkosti o krátkych formách
Workshop / Soňa Uríková
Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Workshop so spisovateľkou Soňou Urikovou, počas ktorého si účastníci vyskúšajú napísať dve krátke dielka. Krátke však neznamená ľahké, haiku aj drabble majú svoje špecifiká.
Pre študentov stredných škôl, počet účastníkov: max 20.

Záujemci, prosím prihláste sa emailom na zilina@artforum.sk.
Spoluorganizátor Literárne informačné centrum.


15:30

MAŤriarchát?
DEBATA / VANDA ROZENBERGOVÁ, PETRA NAGYOVÁ

Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Debata o špecifikách ženského písania očami dvoch súčasných autoriek. Spisovateľky Vanda Rozenbergová a Petra Nagyová prezrádzajú, kde sa ukrývajú témy na knižné príbehy. Moderuje Marta Součková.

Vstup voľný


17:00

NeklaMAŤ!
DEBATA / ANDREJ BÁN, ZUZANA PETKOVÁ, ADAM VALČEK

Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Ako sa zmenila spoločnosť a novinárska práca po smrti Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej? Ako sa vplyvní žurnalisti vyrovnávajú so zodpovednosťou, ktorá z charakteru ich práce vyplýva? Novinári Andrej Bán (Denník N), Zuzana Petková (Nadácia Zastavme korupciu) a Adam Valček (SME) budú hľadať odpovede na otázky, ktoré trápia našu aj európsku spoločnosť. Moderuje Peter Kravčák.

Vstup voľný


18:30

MAŤ alebo byť
DEBATA / MIROSLAV MARCELLI, MIROSLAV KOCÚR

Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Významný slovenský filozof Miroslav Marcelli, autor eseje Myslenie v sieti – Potreba myslenia „vo veľkom“ je dnes naliehavejšia než kedykoľvek predtým. Významný slovenský teológ Miroslav Kocúr, autor eseje Keď naivita vyhráva – Nie svet ohrozuje našu vieru. Naša pokrivená viera ohrozuje svet. Moderuje Juraj Čorba.

Vstup voľný


20:00

sMiAŤ sa!
SLAM POETRY – poézia naživo!

Zimná modlitebňa Novej synagógy

Slam poetry je performatívny, súťažný žáner poézie, v ktorom o víťazovi večera môžete rozhodnúť práve vy!!!
Martin Jochym (SK) – žilinský rodák a prekliaty básnik je svedomím doby, ktoré sa nehanbí opakovať nevyhnutné veci stále dookola
Mara (SK) – oravská poetka a slamová femme fatale spája vynikajúcu prácu s hlasom so silnou ženskou poetikou
Miško Krakovský (SK) – raper, žonglér, slamer, dvojnásobný vicemajster Slovenska a rozpustilý blázon so smrteľným flow
Straka (CS) – košický básnik a znovobjaviteľ slovenskej slamovej scény, jeho slamy stoja na hranici, slamu, básne a protestu
Honza Dibitanzl (CZ ) – trojnásobný finalista majstrovstiev Slam poetry v Česku a jediný improvizátor na akcii, ktorý je schopný spolu s publikom vytvoriť absurdné litánie plné nečakaných prekvapení

Predpredaj Tootoot (kúpiť vstupenku) (vstupné 2 €)

 


22:00

duMAŤ nad poéziou (života?)
Literárne ponocovanie

Zimná modlitebňa Novej synagógy

Po skončení Slam poetry vás pozývame do baru na pár drinkov, kde bude príležitosť porozprávať sa o práve prežitom kultúrnom zážitku.

Sobota / 21.09.2019

10:00

MAŤ moja, poď mi čítať
Debata o detskom čítaní
Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Seminár o tom, aké dôležité je čítať deťom od malička, o tom, čo im to prináša, čo to v nich rozvíja, ale aj o tom, čo je pre ne vhodné. Rady, tipy a odporúčania od odborníčiek na čítanie deťom.

Alžbeta Uriková – Ako vybrať dobrú detskú knihu – Cítite sa stratení v mori detskej literatúry? Čo je dobré pre aký vek? Ako vybrať knihu, ktorá bude dieťa baviť a neunudí vás ksmrti? Zopár rád a tipov, ako sa nezblázniť v kníhkupectve. Príspevok je určený pre rodičov mladších detí, budeme hovoriť o knihách pre deti od narodenia do 8 rokov.

Viktória Marcinová – Čítanie najmenším alebo Ako dať dieťaťu 30 miliónov slov – Čítať dieťaťu od útleho veku je jedným z najväčších darov aký mu môžeme dať. Avšak zároveň je to čosi, čo je naplnené mnohými drobnými prekážkami: odhadzovanie kníh, obracanie kníh dolu hlavou, tisícnásobné opakovanie tej istej knihy… Čo dieťatko dokáže a ako si to dospelý môže uľahčiť? A má vôbec zmysel čítať mu v čase, keď vlastne ešte ani nerozpráva?

Ľudmila Hrdináková – O drobcoch a knižkách: dieťa v magnetickom poli rozprávky. Fimfárum o mechanizmoch fungovania literárnej rozprávky. Tam, za tou dúhou alebo o dvanásťhlavom drakovi môže byť niečo úžasnejšie ako výpravná filmová rozprávka? Kapsa, potras sa! o zázračných efektoch literárnej rozprávky. Rozum a cit ako rozprávka vplýva na najzákladnejšie psychické funkcie dieťaťa. Kolo, kolo mlynské literatúra vo vývine dieťaťa. Zazvoní zvonec a… o procese čítania.

Hostia: Ľudmila Hrdináková – FF UK pedagóg, Viktória Marcinová – Čítajme si spolu a Alžbeta Uriková – Malý pampúch 

Moderujú: Dana Ďuračíková a Luba Gottwaldová

Vstup voľný


12:00

MAŤ radosť z každej novej knihy
BRAŇO JOBUS: ZBERNÝ DVOR
Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Vtipný, hlučný, skvelý je Braňo Jobus, autor veľkého množstva obľúbených detských kníh, z ktorých tá úplne posledná sa volá Zberný dvor.

Vstup voľný


13:00

neMAŤ signál
DEBATA / VOJTĚCH MATOCHA: PRAŠINA

Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Český spisovateľ Vojtěch Matocha zavedie čitateľa do tajomnej časti Prahy zvanej Prašina, kde nefunguje elektrina a ani mobilný signál. Moderuje prekladateľka Prašiny do slovenčiny, Žilinčanka Marta Maňáková.

Vstup voľný


14:30

neMAŤ domov
DEBATA / MICHAL HVORECKÝ: TAHITI

Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Spisovateľ Michal Hvorecký ponúka strhujúci príbeh vychádzajúci z historických skutočností, román o úteku, zlomových okamihoch dejín a túžbe po slobode. Píše sa rok 2020 a už tri generácie Slovákov žijú na Tahiti. Vysťahovali sa alebo ich z Uhorska do Polynézie vyhnali? Stredoeurópske dejiny sa ešte nikdy nečítali tak alternatívne. Moderuje Katarína Labudová.

Vstup voľný

 


16:00

MAŤ radosť z prvej knihy
DEBATA / MILO JANÁČ, ONDREJ SOKOL, MICHAL BELEJ, SAMO MAREC

Zimná modlitebňa Novej synagógy

Štyria známi blogeri a publicisti, ktorí sa po úspechu na sociálnych sieťach pustili do neľahkej úlohy: napísať a vydať úspešnú knihu.
Milo Janáč – Milo nemilo. Krčma – tepajúce srdce každej slovenskej obce. Miesto, ktoré je skutočným kultúrnym a osvetovým centrom a zároveň miesto, ktoré dokáže napísať tie najneuveriteľnejšie príbehy. Kniha sa dostala do výberu 10 najlepších kníh roku 2018 v súťaži Anasoft litera
Ondrej Sokol – Ako som vozil Nórov . Voziť Nórov v MHD nie je len tak! Jednak je tam oveľa väčšia zima ako na Slovensku a podľa Ondrejovho písania aj oveľa väčšia sranda. Skutočný knižný bestseller.
Šimon Ondruš – Samoláska a spoluhlásky. Debut pouličného básnika. Šimon je veľmi známy so svojím facebookovo/instagramovým projektom Slovník cudzích slov.
Michal Belej – Smútok v srdci, falafel v placke. Papier znesie veľa, internet ešte viac. Preto táto kniha testuje, koľko internetu znesie papier. Kniha o ktorú bol veľký čitateľský záujem.
Samo Marec, ktorý bude túto debatu moderovať je publicista, prekladateľ a autor kníh. Posledná kniha Futbal – pravdivá história, ktorá vyšla pred pár týždňami má veľmi pozitívny ohlas u čitateľov.

Vstup voľný


18:00

MAŤ cenu
ANASOFT LITERA 2019
Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Debata / V sobotu o 18:00 na festivale privítame víťaza ceny čitateľov Mila Janáča, autora knihy Milo nemilo. Absolútneho víťaza Ivana Medešiho bude reprezentovať jeho vydavateľ a prekladateľ Maroš Volovár. Debatu bude moderovať Katarína Labudová.

Vstup voľný


19:30

MAŤ báseň. Básnické performance. Poézia ako zážitok.
VLADO ŠIMEK, IVONA PEKÁRKOVÁ, VLADO JANČEK

Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Básnické performance. Poézia ako zážitok. / VLADO ŠIMEK, IVONA PEKÁRKOVÁ, VLADO JANČEK
Manželská poézia – Pán panda – Vlado Šimek a Zlá žena Ivona – Ivona Pekárková. Predstavíme novú Ivoninu básnickú zbierku Lepšia verzia seba.
Literárny multiinštrumentalista Vlado Janček, ktorý nás pobaví a takisto predstaví novú básnickú zbierku Ahoj krv.

Vstup voľný


21:00

MAŤ koncert
MODRÉ HORY AKUSTIK

Zimná modlitebňa Novej synagógy

Bene, Lyrik, Roland Kánik a ich hostia Michal Šelep (basa) a Ľuboš „Ežo“ Ambrozai (bicie) si hranie v tejto zostave natoľko obľúbili, že sa rozhodli to nenechať iba na jeden koncert na Pohode. Sú veľmi radi, že ďalší akustický koncert bude práve na Žilinskom literárnom festivale

Predpredaj Tootoot (kúpiť vstupenku), Artforum Žilina (vstupné – 5 € dospelí, 3 € študenti a seniori)
Predaj na mieste Nová synagóga (vstupné – 7 € dospelí, 5 € študenti a seniori)


22:00

MAŤ loptu!
SAMO MAREC, RADO ONDREJIČKA, BENE, ROLAND KÁNIK

Zimná modlitebňa Novej synagógy

Bláznivý FIFA turnaj na Xboxe ako originálny krst knihy Sama Marca: Futbal – pravdivá história. Hráči: Samo Marec, Rado Ondrejička, Bene a Roland Kánik, komentuje Vlado Janček

Vstup voľný


23:30

duMAŤ nad hrou (života?)
Literárne ponocovanie

Zimná modlitebňa Novej synagógy, Žilina

Po skončení turnaja vás pozývame do baru na pár drinkov, kde bude príležitosť porozprávať o práve prežitom kultúrnom zážitku.

Vstup voľnýMalý trh v Novej synagóge

Sobota / 21.09.2019

10:00

radosť MAŤ
MALÝ KNIŽNÝ TRH
Nová synagóga

Skvelá atmosféra, dobré jedlo a viac ako 20 vydavateľov, bohatý program literárnych akcií. To je Malý knižný trh!


11:00

skúMAŤ a kresliť!
PIOTR SOCHA: STROMY – workshop

Navštívte s nami zázračný svet stromov a zistite, prečo sú také dôležité, koľko druhov ich existuje, a ktoré z nich sú najvyššie, najstaršie a najhrubšie. Dozviete sa ako vznikli skamenené lesy, čo sú to letokruhy, bonsaje alebo baobaby, ktoré živočíchy sa stromami živia a ktoré na nich žijú a na čo všetko nám stromy slúžia.

Na workshope spolu s poľským ilustrátorom Piotrom Sochom skúsime nakresliť najväčší strom na svete! Pripojte sa k nám!

Predpredaj Tootoot (kúpiť vstupenku) (vstupné 3 €), počet účastníkov obmedzený


13:00

skúMAŤ a kresliť!
SOŇA BALÁŽOVÁ, DÁVID MARCIN: ZLATÝ ZUB – workshop

Komiksový workshop so Slniečkom: Mám zlatý zub, a čo teraz?
Predstav si, že máš v ústach zázračný zlatý zub. Aké by mal schopnosti? Čo by si vďaka nemu dokázal? A ako by ti pomáhal počas bežného dňa v škole, s kamarátmi či s rodičmi? Vymysli si príbeh, z ktorého vznikne tvoj vlastný komiks!

Scenáristka Soňa Balážová a ilustrátor Dávid Marcin ti povedia niečo o komikse, aké rôzne druhy komiksu existujú a čo všetko sa v komikse môže udiať. Potom sa spoločne pustíte do vymýšľania a kreslenia príbehov, v ktorých môžeš byť komiksovým superhrdinom práve ty. A ak ťa nebaví kresliť, no rád či rada čítaš, bude tu pripravená aj kopa komiksov na listovanie

Predpredaj Tootoot (kúpiť vstupenku) (vstupné 3 eurá), počet účastníkov obmedzený


15:00

skúMAŤ a kresliť!
PIOTR SOCHA: VČELY – workshop

Naučte sa so slávnym poľským ilustrátorom Piotrom Sochom všetko o včelách. Ako žijú, čo užitočné robia pre našu Zem a prečo by sme sa o ne mali starať.
Na workshope spolu postavíme úle z kartónu a vyrobíme si k nim aj včely. Neváhajte a príďte. Užijeme si spolu kopu zábavy! Do bzučania!

Predpredaj Tootoot (kúpiť vstupenku) (vstupné 3 €), počet účastníkov obmedzený

 


18:00

ŠachMAŤ
Koniec Malého knižného trhuNadácia POLIS

Streda / 18.9.2019

16:30

MAŤ divadlo!
SMRŤ V RUŽOVOM
Nadácia POLIS, Žilina, Mariánske námestie 31

Divadelná hra s piesňami zachytávajúca okamihy zo života slávnej Edith Piaf. Striedala sa v ňom sláva, obdiv, žiaľ aj nešťastie. Z pouličnej speváčky, dieťaťa opusteného rodičmi, sa vďaka silnej vôli a magickému hlasu stala celým svetom obdivovaná šansoniérka. Autor hry, spisovateľ Ľubomír Feldek, pokorne priznáva, že jeho fantázia by nikdy nedokázala vymyslieť takú postavu, akú Edith Piaf napísala svojim životom. Keď v októbri 1963 zomrela, prišlo sa s ňou rozlúčiť celé Francúzsko.

V réžii Vlada Moresa účinkuje Jelena Horváthová–Tichavská (Edith Piaf ) a Peter Vaňouček (klavír).

Dĺžka predstavenia 70 minút.

Vstup voľný

Štvrtok / 19. 9. 2019

16:30

ODPOR K REŽIMU PRED NOVEMBROM 1989 A HĽADANIE ALTERNATÍVY
Praha – Brno – Bratislava – Košice
Nadácia POLIS, Žilina, Mariánske námestie 31

Hostia:

Mikuláš Maňo Huba, environmentalista, protagonista prednovembrového ochranárstva, Bratislava / nahlas
Martin Machovec, literárny historik, tlmočník odkazu českého undergroundu, Praha
Ľubomír Morbacher, historik, Living Memory
Jana Soukupová, disidentka, novinárka, členka Občianskeho fóra, Brno
Daniel Pastirčák, kazateľ, spoluzakladateľ VPN v Michalovciach (aj v úlohe moderátora)

Texty Ivana Martina Jirousa a Egona Bondyho číta Martin Machovec. Texty Marcela Strýka prečíta Daniel Pastirčák.

Diskusné okruhy:
Československý disent, underground, ochranárstvo. Túžba po osobnej slobode, štyri centrá československej neoficiálnej kultúry, paralelné životy. Kľúčové osobnosti, najdôležitejšie aktivity a zásadné texty z „podzemia“.

Fakty o tom, či mali na 17. novembri 1989 podiel tajné služby, či to bol plánovaný prevrat a aký bol vplyv podzemnej scény na pád železnej opony.

A čo dnešok? Existuje dnes aktívny disent a underground? Odkaz historického undergroundu a prednovembrového ochranárstva dnešnej spoločnosti.

Podujatie organizujeme pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a v predvečer zhromaždení za slušné a spravodlivé Slovensko.

Piatok / 20.9.2019

16:00

HVIEZDNY BÁSNIK P.O. HVIEZDOSLAV
Nadácia POLIS, Žilina, Mariánske námestie 31

Hostia:

Ján Gbúr, literárny vedec, prorektor UPJŠ v Košiciach
Jana Juráňová, spisovateľka, prekladateľka, spoluzakladateľka vydavateľstva ASPEKT
Peter Zajac, literárny vedec, Ústav slovenskej literatúry SAV

Hudobný hosťTROJKA Z.H. v zložení Zuzana Homolová – Samo Smetana – Miloš Železňák

Pavol Országh Hviezdoslav (1849 – 1921), básnik, dramatik, prekladateľ, právnik. Inšpirovaný prírodou oslavoval krásu krajiny i duchovnú silu slovenského národa. Horlil za ideály pravdy, spravodlivosti, humanizmu. Uvítal samostatný československý štát, ktorý vznikol v samom závere 1. svetovej vojny. Svoj protest proti krutosti vojny, Krvavé sonety, napísal vo veršoch. Jazyk používal tak majstrovsky, že jeho diela dodnes patria ku klenotom slovenskej literatúry. O literárnom a duchovnom odkaze jednej z najvýznamnejších osobností slovenskej literatúry sa bude so znalcami jeho života a diela rozprávať spisovateľ Peter Juščák.

Organizátor: Nadácia POLIS v spolupráci s KrKS v Žiline

Sobota / 21.9.2019

16:00

ČO NÁM DAL A VZAL 17. NOVEMBER
Nadácia POLIS, Žilina, Mariánske námestie 31

Hostia:

Silvia Porubänová, sociologička, riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny, Bratislava

Fedor Gál, sociológ, publicista, spoluzakladateľ VPN, Bratislava / Praha

Šimon Jeseňák, novinár, komunálny politik, Levoča

Jakub Pohle, aktivista, investigatívny bloger, organizátor protestov Danko, ukáž prácu!, Banská Bystrica

Rekapitulácia našich ostatných troch desaťročí a dnešné výzvy. Morálny stav spoločnosti. Nemorálnosť politiky. Dnešná cirkev očami sociológov. Splní sa nám sen o slušnom a spravodlivom Slovensku?

Súčasťou podujatia bude prezentácia knihy Mojich tridsať rokov a autogramiáda. Moderuje Juraj Bohyník, katolícky kňaz.

Hudobní hostia: Zuzana Gregušová a Denisa Vyšinská, Konzervatórium Žilina

Nedeľa / 22.9.2019

16:00

CHIRURG MEDZI ĽUĎMI
Nadácia POLIS, Žilina, Mariánske námestie 31

Hostia:

Ján Koller, popáleninový a rekonštrukčný chirurg
Peter Chalupa, vydavateľ, Petrus
Ján Štrasser, spisovateľ

Jednou z noviniek na tohtoročnom knižnom trhu je knižný rozhovor Jána Štrassera s profesorom Jánom Kollerom, prednostom Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie LF UK a UNB v Bratislave, hlavným odborníkom MZ SR pre transplantácie tkanív a buniek.

Kniha Chirurg z vydavateľstva Petrus je v bohatej tvorbe majstra knižných rozhovorov výnimočná. Spisovateľ tentokrát nekladie otázky známej osobnosti z oblasti kultúry, ale predstavuje nám popredného slovenského lekára, ktorému sa spolu so svojim tímom podarilo zachrániť život a zdravie stovkám pacientov s ťažkými následkami, a to nielen ohňa.

Hudobní hostia:
Žilinské dychové trio v zložení: Bibiána Bieniková, klarinet, Vladimír Hvizdák, fagot, Miroslav Ivaniš, hoboj.
Klávesy: Peter Vaňouček

Informácie aj na www.facebook.com/nadaciapolis


SPRIEVODNÉ PODUJATIA

Streda / 18.9.2019

13:00

mať MAŤ – debata a premietanie filmu
LUCIA PIUSSI, MILADA BOHOVICOVÁ
Makovického dom v Žiline

13:00 – Pasažéři – český dokumentárny film o 4 chalanoch, ktorí vykročili z detského domova do dospelého života (scenár a réžia Jana Boršková, 2018)

14:30 – rozprávanie o rodinách v kríze a náhradnom rodičovstve. Moderuje Martin Barčík. 

Podujatie je zároveň oslavou 20. výročia Centra Návrat Žilina

Organizátor: Návrat, o. z. v spolupráci s KrKS v Žiline

Piatok / 20.9.2019

9:00 – 16:00

ŽLF – POULIČNÁ VÝSTAVA ŽILINSKÉHO LITERÁRNEHO KLUBU SILANS
Národná ulica, Žilina

Prezentácia literárnych prác členov Žilinského literárneho klubu Silans s fotografiami Štefana Zvaríka.
Organizátor: Krajské kultúrne stredisko v Žiline


10:00

ŽLF – MLADÍ VO VEČNOSTI
Vybraná stredná škola, Žilina

Literárne pásmo k 75. výročiu SNP zostavené z básnických ukážok mladých autorov, ktorí bojovali v SNP a položili v ňom svoje životy, respektíve zomreli na následky ťažkých zranení (Ján Brocko, Alžbeta Göllnerová-Gwerková, Otto Frank, Ladislav Dzurániy-Orlov, Marcel Herz, Eugen Karvaš, Boris Kocúr, Viliam Kopečný, Samuel Máľach-Petrovský, Milan Mareček, Juraj Mučaji).
Autor projektu: Peter Cabadaj,  spolupráca na realizácii Marián Grupač, Zuzana Bukovenová, ukážky poézie prednesú študenti príslušnej strednej školy, kde sa podujatie uskutoční.
Súčasťou programu budú okrem čítania poézie, premietania a diskusie aj krátke prednášky o jednotlivých básnikoch, ktorí zomreli vo veku študentov stredných a vysokých škôl.

Nedeľa / 22.9.2019

9:00

MAŤ pamiatky!
PETER ŠIMKO, ROBO ROBENEK, MICHAELA JAKUBÍKOVÁ – výlet autobusom
Nová synagóga

Vedeli ste, že prvý vlak do Žiliny prišiel v roku 1870? Alebo že koncom 19. storočia tu vznikla prvá veľká továreň, jedna z najmodernejších v Uhorsku? A že v Žiline sa nachádzali mestské kúpele len pár krokov od Mariánskeho námestia? V krásnom historickom autobuse Vám na trase Žilina – Rajecké Teplice a späť rozpovieme príbehy, o ktorých ste možno ani netušili. Pridajte sa k nám na ceste za technickými pamiatkami! Výlet pre Vás pripravili a budú Vás sprevádzať historik Peter Šimko a nadšenci industriálnej architektúry Robo Robenek a Michaela Jakubíková

AUTOBUS ODCHÁDZA V NEDEĽU O 9.00 Z PARKOVISKA PRED BÁBKOVÝM DIVADLOM.

Predpredaj: Tootoot (kúpiť vstupenku), Artforum Žilina (vstupné 5 €, počet účastníkov je limitovaný kapacitou autobusu)


13:00

ŠachMAŤ koniec výletu.

 

19. - 22.9.2019

Výstavy v Novej synagóge
Počas festivalu máte možnosť vidieť na balkónoch Novej Synagógy 3 pozoruhodné výstavy organizované v spolupráci s Českým centrom v Bratislave.

12 svetov
Ilustrátori súčasnej českej knihy pre deti. Výstava zoznamuje návštevníkov s mladšou generáciou českých ilustrátorov detských kníh a komiksov. Kurátor Radim Kopáč vybral 12 mien, ktoré predstavuje na základe krátkeho medailónu a niekoľkých vybraných ilustrácií. Väčšina autorov z výberu bola za svoju prácu ocenená. Mnohé z prezentovaných ilustrácií sú veľmi známe.
Vystavujúci autori: David Böhm, Pavel Čech, Dan Černý, Lucie Dvořáková, Renáta Fučíková, Vendula Chalánková, Lenka Jasanská, Lucie Lomová, Galina Miklínová, Petr Nikl, Jaromír Plachý, Vhrsti.

Medzitým na inom mieste
Výstava s názvom Medzitým na inom mieste ponúkne rekapituláciu českých komiksových dejín v desiatich kapitolách cez historické a spoločenské súvislosti, cez to, čo sa dialo medzitým na inom mieste. Tematickým zacielením na ústredné žánre, zlomové historické momenty a medzikultúrne inšpirácie rozpráva príbeh „prvého storočia“ moderného komiksu.

1989 Sametová nežná
Tridsať rokov po „Nežnej“ alebo „Sametové“ revolúcii a tridsať rokov života v slobodnej spoločnosti. Aký ostal zachovaný vizuálny obraz udalostí roku 1989 a aké najzaujímavejšie momenty zachytili výrazní slovenskí a českí fotografi? Tento dôležitý medzník v dejinách slovenského a českého národa pripomenie výstava fotografií 1989 Sametová nežná, zostavená fotografom Tomášom Pospiechom.Hlavní organizátori
     

Festival podporili
     Partneri
                     

               

Kontakt


Mariánske námestie 11, Žilina
zilina@artforum.sk / 041 564 03 73
www.artforum.sk