27.9.2018 / Štvrtok

Krajina okupovaná, krajina slobodná ( 1968 / 2018 )
Nadácia Polis, Mariánske námestie 31

Otváracie podujatie 15. ročníka Žilinského literárneho festivalu. Dialógy o 21. auguste 1968 – vojenskom vpáde vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Fakty, spomienky, emócie a príbehy o okupácii. Rozprávanie o mraze prichádzajúcom z Kremľa, ale aj o hrdinských Rusoch protestujúcich na Červenom námestí. O klamstvách komunistického režimu, o ostrovoch slobody a Charte 77. O mediálnej manipulácii a ruskom gangu Noční vlci usadenom na Slovensku.

Hostia programu:

Jan Vodňanský, spisovateľ, herec, signatár Charty 77 (Praha)
Jakub Zelenka, novinár, Nový deník, (Praha)
Ján Benčík, občiansky aktivista, bloger ocenený Bielou vranou (Ružomberok)
Juraj Smatana, učiteľ, občiansky aktivista (Považská Bystrica)

Hudobní hostia programu: Jana Koubková, jazzová speváčka (Praha), Ondřej Kabrna, klavirista (Praha), Jan Vodňanský, pesničkár (Praha).

Moderuje Peter Ničík.

Súčasťou programu je výstava fotografií o invázii do Československa v roku 1968: Jiři Stivín (Praha), Ivan Köhler (Česká Lípa), Josef Nový (Žilina) Kurátor výstavy: Ivan Köhler. Realizácia: ALTOM REKLAMA

Po skončení podujatia organizuje Jazz Collegium pod patronátom primátora Igora Chomu 1. koncert cyklu Jazz na radnici (Mestská radnica v Žiline o 20.00 h). Účinkujú Jana Koubková, Ondřej Kabrna a Jan Vodňanský.

K udalosti sa môžete pripojiť tu
Priamy prenos a archív záznamov

Vstup je voľný.

28.9.2018 / Piatok

16:00

Pestrá krajina, pestrá rodina
Café republika / J. Vuruma 6 (pri Dome umenia Fatra)

Hostia :
Pišta Vandal, adoptívny otec, spisovateľ, básnik, náboženský redaktor, spevák a gitarista metalových skupín ČAD a Vandali,
Milada Bohovicová, odborná garantka a sociálna pracovníčka Návratu
Monika Končalová, občianska aktivistka v rómskej komunite na Bratislavskej ulici v Žiline.

Moderuje: Peter Ničík.

Dialógy o tradičnej a pestrej rodine pred revolúciou 1989 a po nej. Ako sa menil systém pomoci rodinám na Slovensku za posledných 25 rokov? O rodičovstve, adopcii a pestúnstve. Je rodičovstvo pre každého? Aké je to adoptovať dieťa s rómskymi koreňmi? O prijatí inakosti. Ako pomáhať rodinám a deťom ohrozeným chudobou? O otvorenosti, zodpovednosti a človečine. O dobrých knižkách.


20:00

Braňo Jobus číta zo svojich kníh
Kníhkupectvo Artforum / Mariánske námestie 11

Braňo Jobus sa do povedomia dostal ako líder hudobných skupín Karpatské chrbáty, Vrbovskí víťazi či prostredníctvom hudobného projektu Abusus. Pre Jobusove vystupovanie je typická silná dávka vtipu, recesie a lokálpatriotizmu, na základe čoho sa stal vyhľadávanou osobnosťou slovenskej alternatívnej scény. V roku 2006 debutoval svojou prvou detskou knihou Láskavé rozprávky. Odvtedy napísal ešte ďalších 14 detských kníh, posledná, ktorá vyšla v lete 2018, sa volá Muflon Ancijáš a mimozemšťania.

Toto podujatie sa uskutoční v rámci prieniku s festivalom Žilina Žije

1.10.2018 / Pondelok

16:30

Ozveny sveta v umeleckom preklade
Nadácia Polis, Mariánske námestie 31

Adam Bžoch, literárny vedec, prekladateľ nizozemskej literatúry, riaditeľ Ústavu svetovej literatúry Renáta Deáková, redaktorka, prekladateľka z maďarského jazyka, vydavateľstvo ZELENÝ KOCÚR Martin Prebudila, slovensko-srbský spisovateľ a prekladateľ, šéfredaktor slovenskej redakcie Rádia Nový Sad v Republike Srbsko

Dialógy o prekladovej literatúre – veľvyslankyni národných kultúr. O ne/možnosti prekladať poéziu a tvorivosti prekladateľov. O svetovej literatúre v slovenských kníhkupectvách a o dielach slovenských básnikov, prozaikov a dramatikov vo svetových, európskych či exotických jazykoch. Moderuje Ján Filip.

K udalosti sa môžete pripojiť tu
Priamy prenos a archív záznamov

Vstup je voľný.

2.10.2018 / Utorok

16:30

Ľudovít Štúr a osmičkové roky
Nadácia Polis, Mariánske námestie 31

Tibor Pichler, filozof, riaditeľ Filozofického ústavu SAV Peter Zajac, literárny vedec, Ústav slovenskej literatúry SAV

Tri tváre Ľudovíta Štúra: polonofil – rusofil – človek západného rozmeru. Ľudovít Štúr v dejinách slovenského národa: pohľad na národné hnutie polovice devätnásteho storočia v rokoch 1848, 1918, 1938, 1948, 1989 a 2018. Vzťah Ľudovíta Štúra a romantického národného hnutia k ženám. Moderuje Štefan Hríb.

V sprievodnom literárnom pásme Misky strieborné, nádoby výborné vystúpia študentky Gymnázia bilingválneho v Žiline. Rovnomenná divadelná hra spisovateľky Jany Juráňovej patrí k rodinnému striebru slovenskej literatúry.

K udalosti sa môžete pripojiť tu
Priamy prenos a archív záznamov

Vstup je voľný.

3.10.2018 / Streda

17:00

Verejné tlačenie básní Olega Pastiera
Nadácia Polis, Mariánske námestie 31Kníhkupectvo Artforun, Mariánske námestie 11

Pouličný workshop, počas ktorého si spolu s výtvarníkom Jurajom Poliakom pripomenieme hĺbkotlačou tvorbu slovenského básnika a prozaika Olega Pastiera

4.10.2018 / Štvrtok

16:30

Osamelý bežec Ivan Štrpka žije svoju báseň
Nadácia Polis, Mariánske námestie 31

Ivan Štrpka, básnik, textár, esejista, prekladateľ Ján Štrasser, básnik, textár, publicista, prekladateľ

Tichý rebel a majster imaginácie Ivan Štrpka, člen legendárnej básnickej skupiny Osamelí bežci, zrkadlí poéziu, literatúru, kultúru i svet, v ktorom chceme žiť. Vnútorne slobodný, odmietaný normalizátormi kultúry, vášnivý čitateľ a cestovateľ, verný tomu, čo pokladá za dôležité, hľadá svetlo na konci tunela. Spoluhosťuje Ján Štrasser, autor knižky rozhovorov s Ivanom Štrpkom Žiť svoju báseň. Moderuje Peter Ničík.

V sprievodnom hudobno poetickom programe zarecitujú verše Ivana Štrpku Adriána Pešková, študentka Gymnázia na Varšavskej ceste v Žiline a Michal Kvaššay, študent Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch. Piesne Deža Ursínyho s textami Ivana Štrpku zahrajú študenti Konzervatória v Žiline. Spieva Jelena Horváthová. Aranžmány Peter Vaňouček.

K udalosti sa môžete pripojiť tu
Priamy prenos a archív záznamov


20:00

Žilinský literárny kvíz
Smer 77 Music Bar / R.Zaymusa 72/8

Kvízový večer s literárnymi témami o literárne ceny

Vstup je voľný.

5.10.2018 / Piatok

12:00

Andrej Bán a čitateľská cena vydavateľstva Absynt
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Pilotný ročník Čitateľskej ceny vydavateľstva Absynt vznikol s cieľom rozšíriť vyvrátiť mýtus o ignorancii písaného slova súčasnou mladou generáciou. Osmička súťažných textov od domácich a zahraničných reportérov zachytáva aktuálne aj stále bolestné problémy Slovenska a sveta. V prvom kole sa do hlasovania zapojila stovka žiakov vo veku 14 – 19 rokov z piatich žilinských gymnázií. Usilovný študent prečítal počas letných prázdnin vyše pol druha tisíc strán textov a udelil hlas svojej knihe. V druhom kole sa stretnú piati reprezentanti jednotlivých škôl v rétorickej súťaži s cieľom ovplyvniť celkové výsledky hlasovania. Napísané slovo ožije v besede s autorom jednej zo súťažných kníh Andrejom Bánom a študentami žilinských gymnázií pod vedením Mgr. Martina Benikovského, PhD.


15:00

Fotograf Alan Hyža
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

V dobe smartfónov s integrovanou digitálnou kamerou sa stále nájdu ľudia ochotní nosiť 20-kilový storočný drevený fotoaparát zaznamenávať neopakovateľné krásy staromódnym spôsobom. Nielen o svojej poslednej knihe Memoria – Miznúce Slovensko porozpráva Alan Hyža, autor mnohých kníh o našej krajine.

Moderuje Ján Ničík


16:30

Milan Šimečka – Medzi Slovákmi
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Šimečka je burič aj tíšiteľ, provokatér aj mysliteľ, spytujúci sa aj rozprávač, najmä je to však rýdzi intelektuál, akých má stredná Európa málo. Vždy je totiž najprísnejší sám k sebe, a keď premýšľa o svete, skôr či neskôr začne hľadať svoju zodpovednosť za jeho podobu. Už dvakrát sa stal „nepriateľom štátu“, prvý raz to bolo za komunizmu, druhý v období mečiarizmu, a táto skúsenosť mu umožňuje nazerať na Slovensko z unikátnej perspektívy. Je možné milovať krajinu, ktorá vás zavrhne len preto, lebo chcete žiť slobodne? A čo vlastne určuje váš vzťah k spoločnosti? Martin vo svojej knihe prejavuje lásku k Slovensku tým najlepším možným spôsobom – je k nemu kritický. Jeho vzťah totiž neurčujú štátne hranice, národné piesne či trepotajúce vlajky, ale opäť onen pocit zodpovednosti.

Moderuje: Martin Benikovský


18:00

Andrej Bán – Slon na Zemplíne
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Vyrazte na cestu po Slovensku spolu s reportérom Andrejom Bánom. Cesta z východu na západ, od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, a rovnako aj kľukatá púť v čase, od Jánošíka, cez Tisa, až po ´Ndranghetu a „našich ľudí“,to je kniha reportáží Andreja Bána Slon na Zemplíne. Reportér a fotograf Andrej Bán pozná Slovensko ako vlastnú dlaň. Tridsať rokov brázdi jeho prašné i asfaltové cesty a popri tom spoznáva ľudí a ich príbehy. V jeho textoch výrazne cítiť pozorné oko fotografa, v jeho fotografiách zase presný postreh výborného rozprávača. Kniha Slon na Zemplíne je intímnym svedectvom o krajine i ľuďoch žijúcich svoje životy v dedinách a mestečkách ďaleko za horizontom všeobecnej pozornosti. Vedľa muža, ktorý sa rozhodol žiť v súlade s prírodou neďaleko Sečoviec stojí príbeh oklamaných farmárov a agromafie z východného Slovenska, rozprávanie o Rómovi, ktorého umučili policajti sa dotýka rýdzo slovenskej tragédie arizácií židovského majetku. Reportáže Andreja Bána z knihy Slon na Zemplíne sú pestrou freskou príbehov z krajiny, ktorú poznáme zo všetkých najmenej.

Moderuje: Ján Puček


20:00

Jakub Ursiny, Dorota Nvotová a Talent Transport – Peter & Lucia
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Adaptácia Alty Vášovej dostala konkrétnu muzikálovú podobu až s textami Jána Štrassera, ktoré zhudobnil Dežo Ursiny a v demonahrávke zaznamenali spolu s Jarom Filipom.

Vstupné v predpredaji 8,00 / 5,00 €, na mieste 10,00 / 7,00 €

6.10.2018 / Sobota

10:00

Malý knižný trh
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11


10:00 – 14:00

Knižný beh Žilinou
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Zašifrované potulky mestom, hra v ktorej vyhrajú tí najrýchlejší a najšikovnejší


11:00

Edudrama – Kde je Cyril?
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Workshop EDUdrama chce stierať hranice medzi javiskom a hľadiskom. Medzi učením a učením sa. Pracuje spôsobom, ktorý aktívne vťahuje všetkých do diania, kde divák naozaj hrá spolu s hercom na javisku, učitelia a žiaci sa učia spolu a navzájom. Pripravuje interaktívne divadelné predstavenia, vzdelávacie programy pre školy aj učiteľov a snažíme sa prepájať všetkých, ktorí akýmkoľvek spôsobom používajú dramatickú výchovu: v škole, divadle, knižnici…

Program vhodný pre deti.


12:00

Emil z Hôr – Čítanie Juraja Raymana a Mareka Šulíka
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Program vhodný pre deti.


13:00

Matej Fabšík /fabo a Marián Grofčík /junior – Ako vznikla kniha Lada svetom – Na Žiguli cez Himaláje
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Koľko stojí dobrý obed v Indii? Kde v Pakistane je najlepší výhľad na horu Nanga Parbat? V ktorom čínskom hoteli sú najmäkšie vankúše? Odpovede na tieto a podobné otázky vám táto kniha bohužiaľ nedá, pretože sa sústreďuje najmä na otázky, ktoré by ste nikdy nepoložili. Hlavnou náplňou cestovateľskej skupiny LADA Svetom je totiž objavovať najzapadnutejšie kúty sveta na predpotopnom stále sa kaziacom vozidle a zažívať tie najpodivnejšie situácie a produkovať z nich kvalitné historky. Preto sa v našej druhej knihe namiesto obvyklých cestopisných faktov dozviete, ako si v Uzbekistane vážia vodku, ako sa dá v Indii nabúrať auto a takmer s ním spadnúť zo skaly, ako sa dá cestovať dva mesiace v dvoch zasmradených žiguliach a ako si ich nechať zabaviť na hraniciach Mjanmarska a Thajska. Dva mesiace, dve Lady, šesť ľudí a takmer 20 000 kilometrov zo Slovenska do Laosu, dve dopravné nehody, jedna zlomená náprava, jedno odlomené koleso, približne päťdesiat hnačiek a jedna výšková choroba a k tomu stovky podivných historiek.


14:30

Anasoft litera uvádza: Spisovateľ Pavel Vilikovský
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Príde medzi nás legenda slovenskej literatúry. Fakt je to tak.

Spisovateľ, ktorého sme pozývali listom a on nám listom odpovedal. Nevlastní mobil, má len pevnú linku. Takmer každá jeho nová kniha sa stáva finalistom najznámejšej literárnej ceny Anasoft litera. Wikipedia hovorí : „Viac než príbeh ho zaujíma samotné rozprávanie príbehu. Používa presné výrazy na vyjadrenie myšlienok, pocitov a dejov, pričom táto presnosť má byť nositeľom významu. No zároveň pochybuje o tom, či je slovo schopné byť nositeľom významu, dokonca pochybuje i o samotnej existencii významu ľudského konania.“ Ak ste milovníkom vybrúsených viet pána Vilikovského, môžete len súhlasiť (a pochybovať spolu s ním).

Moderuje: Katarína Labudová


15:00

Rudolf Fila – Načo nám je umenie
Nadácia Polis, Mariánske námestie 31

Rudolf Fila (1932 – 2015) bol maliar, pedagóg a spisovateľ, výnimočný vzdelanec európskeho formátu, slobodný, múdry a láskavý sprievodca svetom umenia. Dialógy o ňom, o jeho schopnosti učiť vidieť, ale aj o tom, čo je gýč, čo je umenie, aké sú jeho tajomstvá, čím nás vie tešiť, provokovať, zraňovať, robiť šťastnejšími a ušľachtilejšími.

Daniel Fischer, výtvarník, člen výtvarnej Skupiny A-R, ktorej členovia boli žiakmi R. Filu František Mikloško, dlhoročný kamarát výtvarnej Skupiny A-R, organizátor jej výstav Juraj Mojžiš, filmový a výtvarný teoretik, filmový architekt a scénograf, autor monografie o R. Filovi Peter Zajac, literárny vedec, spoluautor knižného rozhovoru s manželmi Filovcami

Hudobní hostia programu:
Alžbeta Turčányiová (Guildhall School of Music and Drama, Londýn), spev Martin Mičian, (Konzervatórium Žilina), klavír

Moderuje Peter Ničík.

K udalosti sa môžete pripojiť tu
Priamy prenos a archív záznamov

Vstup je voľný.


16:00

Lucia Satinská, Renáta Deák, Gabriela Magová a Eva Andrejčáková – Za Dunaj a naspäť
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Silná štvorka – štyri prekladateľky z maďarského jazyka – Lucia Satinská, Renáta Deak, Gabriela Magová, Eva Andrejčákova a pikošky z prekladateľskej dielne alebo čo ste sa nikdy nechceli opýtať (o preklade z maďarčiny) a my vám to predsa povieme.


17:30

Krajinami jazyka, myslenia a sveta: moderovaná filozofická diskusia s Prof. Jaroslavom Peregrinom
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Počas filozofického večera budeme diskutovať o tom, akú úlohu hrá v našom živote jazyk. Spoločne budeme hľadať odpovede aj na nasledujúce otázky:

  • Z akých perspektív a akými prístupmi dokážeme skúmať fenomén ľudského jazyka?
  • Aký je vzťah jazyka a myslenia?
  • Ako sa od jazyka dostávame k logike?
  • Aká je miera, ktorou sa náš jazyk podieľa na našich súboroch bežných presvedčení či na našich vedeckých teóriách o svete?
  • Ako sa na poznaní ľudského jazyka dokáže zmysluplne podieľať (popri vede) filozofia?
  • a ďalšie otázky podľa preferencií diskutujúcich.

Hosť večera
Prof. RNDr. Jaroslav Peregrin, CSc. (*1957) vyštudoval Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Karlovej. Pred rokom 1989 pracoval ako programátor a po páde komunistického režimu sa akademicky dopracoval k profesúre v odbore logika, ktorá mu bola udelená Filozofickou fakultou Univerzity Karlovej v Prahe. V súčasnosti pracuje na Filozofickom ústave Akadémie vied ČR a pedagogicky pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity Hradec Králové. Prof. Peregrin sa odborne venuje predovšetkým sémantike, analytickej filozofii a filozofii logiky. Je autorom mnohých článkov a kníh, pričom najväčší medzinárodný ohlas získala jeho kniha Inferentialism: Why Rules Matter (Palgrave, Basingstoke, 2014). Slovenskí čitatelia ho môžu poznať napríklad z prác: Význam a struktura (OIKOYMENH, Praha, 1999), Kapitoly z analytické filosofie (Filosofia, Praha, 2005), Člověk a pravidla (Dokořán, Praha, 2011), Jak jsme zkonstruovali svou vlastní mysl (Dokořán, Praha, 2014), ale aj z popularizačnej práce Filozofie pro normální lidi (Dokořán, Praha, 2008) či z jeho poslednej knihy Co je nového v logice? (Nová Beseda, Praha, 2018).

Moderuje Pavol Labuda


18:30

Víťaz Anasoft Litera 2018: spisovateľka Etela Farkašová
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Anasoft litera uvádza – Spisovateľka Etela Farkašová

moderuje Katarína Labudová


20:00

Atlas spomienok na Petra Krištúfka
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Priatelia tragicky zosnulého spisovateľa Petra Krištúfka filmár Peter Uličný a moderátor Dado Nagy rozprávajú o mnohorakých podobách a vrstvách jeho života.

Moderuje Viktor Suchý


22:00

Anton Jaro trio – Jazzové štandardy
Nová synagóga / J.M.Hurbana 220/11

Anton Jaro trio sú: Anton Jaro – basová gitara, Peter Jankech – klávesy a Peter Szapu – bicie

7.10.2018 / Nedeľa

9:00

Putovanie s filozofom: fyzicky nenáročná, no intelektuálne stimulujúca túra do Súľova s Prof. Jaroslavom Peregrinom
Zraková pyramída v Súľove (umelecké dielo Juraja Gábora)

Miesto putovania: Zraková pyramída v Súľove (umelecké dielo Juraja Gábora)

Odchod: 7. októbra 2018 (nedeľa) 9:00 hod. od Novej synagógy
Príchod: 12.45 hod. k Novej synagóge

(Výlet sa v prípade zlého počasia zmení na neformálnu diskusiu v žilinskom kníhkupectve Artforum.)

Hlavní organizátori
     

Festival podporili
     Partneri
                     

               

Kontakt


Mariánske námestie 11, Žilina
zilina@artforum.sk / 041 564 03 73
www.artforum.sk