Štvrtok 16.9.2021

16:30 – 18:30

Otvorenie festivalu s Pálom Závadom

Po krátkom úvodnom vstupe saxofonistu Jána Kopčáka, ktorý bude ochutnávkou jeho koncertu Zen Sax, ktorý sa odohrá neskôr večer vo Sphére, príde o svojich románoch porozprávať Pál Závada, maďarský spisovateľ so slovenskými koreňmi.

V románe Prirodzené svetlo sa pokúsil spracovať osudy národnostne zmiešaného mestečka a v príbehu sa vracia do rodného Slovenského Komlóša v maďarskej Békešskej župe. Na pozadí reálnych historických fotografií rozvíja prepletené osudy obyčajných ľudí, „hrdinov každodennosti“, počas turbulentných vojnových aj povojnových udalostí. V auguste 2021 vyšiel v reedícii jeho najslávnejší román, Jadvigin vankúšik, pôvabný príbeh o láske, v ktorom opisuje život na maďarskom vidieku v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia, v ktorom sa tiež dotýka spolužitia slovenských a maďarských obyvateľov.

Kde sa vlastne cítia obyvatelia zmiešaných oblastí doma? Pomáha nám literatúra preklenúť národnostné rozdiely? Stretnutie s Pálom Závadom bude výnimočné aj tým, že s ním prídu obe jeho prekladateľky do slovenčiny: Renata Deáková a Eva Andrejčáková. Diskusiu moderuje Gabriela Magová.

Kúpiť vstupenky cez tootoot


21:00

Koncert Burgr/Štrpka

Ľubo Burgr – vedúca postava kultového hudobného zoskupenia Ali Ibn Rachid a jedna z najvýraznejších postáv domácej alternatívnej scény, prichádza s projektom, ktorý je výsledkom tvorivej spolupráce a dialógu s básnikom, textárom a dnes už žijúcou legendou Ivanom Štrpkom.

Osem textov z básnickej zbierky Ivana Štrpku Kam plášť, tam vietor je zhudobnených premyslene, precízne, a s jedinečnou emotívnou silou.

Kúpiť vstupenky cez tootoot

19:00 – 19:45

Koncert Zen Sax

Umeleckej tvorbe saxofonistu Jána Kopčáka dominuje Zen Sax, koncept vystupovania postavený na voľnej improvizácii saxofónu v spojení so zvukovými efektmi a tichom. Ako sa vyrovná s výnimočným priestorom Sphéry?

Neplánovanie materiálu a úplná otvorenosť k momentu koncertu v súlade s hlbokou koncentráciou je najplodnejší spôsob vystúpenia. Odtiaľ aj názov Zen Sax. Keďže kulisy tohtoročného festivalu sú jedinečné, predstavujeme v nich projekt, ktorý je svojou improvizačnou reakciou na prostredie jedinečný a „neprenosný“. Vznikom Sphéry nastala v Novej synagóge i nová akustická situácia a Zen Sax má zodpovedať otázku, ako sa s ňou vyrovná improvizujúci umelec, ktorý bude rovnako ako poslucháči zažívať iný vnem zakriveného priestoročasu.

Kúpiť vstupenky cez tootoot


20:00 – 21:00

Juraj Gábor číta z knižnice Sphéry

Pri príprave projektu Completing the Sphere sa jej autor obklopil množstvom kníh, aby našiel skrz vedomosti a príbehy iných uistenie v tom čo tvorí. V priebehu roku každý z ním pozvaných umelcov, kurátorov nám na dverách pri vstupe do výstavy zanechá bibliografický odkaz na knihu, text, katalóg, ktorý sa mu s pozvaním do Novej synagógy tematicky spája. Vzniká tak nehmotná knižnica z ktorej si Juraj vyberie niekoľko úryvkov a pospája ich do nového príbehu.

Kúpiť vstupenky cez tootoot

Rosenfeldov palác – Šesť žien Henricha VIII.


Piatok 17.9.2021

13:30 – 14:30

Magický svet ilustrácií v knihách Lukáša Cabalu

Výstava ilustrácií z kníh Satori v Trenčíne a Jar v Jekaterinburgu spojená s autogramiádou autora.


15:00 – 17:00

Projekt Eastern Sugar Ilony Németh

Postkomunistické ekonomické premeny v strednej Európe optikou úpadku cukrovarníckeho priemyslu.

Ilona Németh aktuálne pracuje na medzinárodnom výstavnom a výskumnom projekte Eastern Sugar v nadväznosti na rovnomennú samostatnú výstavu, ktorá sa konala v Kunsthalle v Bratislave v roku 2018. Slovenská verzia publikácie Ilona Németh: Eastern Sugar je prvou vydavateľskou spoluprácou Slovenskej národnej galérie a Vydavateľstva Absynt. Hosťom diskusie s Ilonou Németh o projekte Eastern Sugar bude fotografka vizuálnych esejí Olja Triaška Stefanović.

Názov Eastern Sugar si francúzsko-britské konzorcium zvolilo pre obchodnú spoločnosť, ktorá vstúpila do cukrovarníctva v strednej Európe v 90. rokoch, bezprostredne po páde komunizmu. V prvých rokoch nového milénia, svoje investície zúročila, keď využila výhody kompenzačného mechanizmu Európskej únie a svoje prevádzky natrvalo odstavila. Táto kniha vychádza z rozsiahleho výskumu Ilony Németh v oblasti produkcie cukru na Slovensku a v našom regióne, od jej počiatkov začiatkom devätnásteho storočia, kedy sa severná cukrová repa stala konkurenciou južnej cukrovej trstine, až po spoločenské dôsledky jej rýchleho poklesu v ére vrcholiacej globalizácie. Osud spoločnosti Eastern Sugar skúma ako mikrokozmos mechanizmov postkomunistickej premeny v celej strednej Európe.

Prostredníctvom kritických textov, rozhovorov a vizuálnych esejí približuje zložitosť histórie rýchleho úpadku slovenského cukrovarníckeho priemyslu, ako aj širšie sociálne a ekonomické infraštruktúry transformácie v strednej Európe. Hosťom diskusie s Ilonou Németh o projekte Eastern Sugar bude fotografka vizuálnych esejí Olja Triaška Stefanović. Niektoré z jej fotografií z projektu si môžete pozrieť na balkóne nad Sphérou. Moderuje Jana Močková

Kúpiť vstupenky cez tootoot


17:30 – 19:30

Malé osudy na pozadí veľkých dejín s Alenou Mornštajnovou

Jedna z najobľúbenejších súčasných českých autoriek Alena Mornštajnová spracúva vo svojich románoch neľahké historické témy. Ako nám beletria pomáha vcítiť sa do myslenia a konania tých, ktorí ťažké dejiny zažívali na vlastnej koži?

Najsilnejšie sa zapísala do povedomia čitateľov svojou treťou knihou Hana, ktorá vychádza zo skutočných udalostí, keď v roku 1954 zachvátila Valašské Meziříčí epidémia týfusu. Vracia sa však aj do doby druhej svetovej vojny, protižidovských zákonov a hrôz koncentračného tábora Terezín.

Neľahké historické témy spracúva aj v ďalších románoch, v ktorých hlavné slovo nemajú veľké dejiny, ale náhody, ktoré počas tých dejín formujú život protagonistov. Aj autorkina najnovšia kniha Listopád je dramatickým príbehom jednej rodiny, ktorú rozdelia turbulentné udalosti novembra 1989. Čo by sa stalo, ak by všetko dopadlo inak? Ak by sa nič nezmenilo, režim by neskončil, a my by sme ďalej žili v šedi za železnou oponou?

Diskusiu moderuje Katarína Labudová.

Kúpiť vstupenky cez tootoot


20:00 – 22:00

O živote vojnového reportéra s Wojciechom Jagielskim

Poľský novinár a korešpondent Wojciech Jagielski si získal uznanie za svoje reportáže a novinové príspevky z mnohých problematických miest sveta, ktorými zmietali ozbrojené konflikty. Vďaka jedinečnému písaniu, v ktorom spája reportáž s prózou, ho mnohí prirovnávajú k jeho kamarátovi Ryszardovi Kapuscińskému.

Pôsobil v Poľskej tlačovej agentúre aj v denníku Gazeta Wyborcza. Svoje zážitky spracoval vo viacerých oceňovaných reportážnych knihách. V slovenčine mu vyšli Noční pútnici o ugandských detských vojakoch, Všetky Larine vojny o útrapách čečenskej matky, ktorej život poznačili viaceré vojenské konflikty, a najnovšie reportáž Na východ od západu, v ktorej sa vydal po stopách dobrodruhov a snílkov, ktorí sa vydali hľadať šťastie po „veľkej hipisáckej ceste“ vedúcej od Afganistanu cez Pakistan až do Nepálu a Indie. Diskusiu moderuje Ján Púček, tlmočí autorov „dvorný“ prekladateľ do slovenčiny Juraj Koudela.

Kúpiť vstupenky cez tootoot

10:00 – 12:00

Cena Absynt

Vyhlásenie výsledkov súťaže, ktorá je jedinečným projektom spolupráce viac ako desiatich gymnázií Žilinského kraja a Vydavateľstva Absynt.


12:30 – 18:30

Umelecká inštalácia Hlasy nového Bieloruska

Bieloruský dramatik, režisér a novinár Andrej Kurejčik predstaví v priestore Sphéry umeleckú inštaláciu na pomedzí divadla a videoartu premietanú priamo na plochu Sphéry, v ktorej zaznejú autentické výpovede účastníkov Bieloruskej revolúcie, ktoré v slovenčine nahovoria žilinskí herci.

Inštalácia obsahuje výpovede 14 obetí represálií bieloruského režimu, ktoré autor vybral zo 700 zdokumentovaných príbehov. Príbehy vypovedajú Bielorusi všetkých generácií a profesií – novinári, aktivisti, politici, bežní obyvatelia. Ich autentické výpovede preložila do slovenčiny Romana Maliti z Divadelného ústavu a nahovorili ich herci žilinských divadiel pod režisérskym vedením autora. Kulisu pre výpovede ľudí tvoria reálne videozábery z bieloruskej revolúcie a elektronická hudba bieloruského hudobníka žijúceho v exile Dmitrija Friga skomponovaná pre toto dielo. Autor príde dielo osobne uviesť o 17:00.

Kúpiť vstupenky cez tootoot


17:00

Umelecká inštalácia Hlasy nového Bieloruska – osobné uvedenie autorom

Kúpiť vstupenky cez tootoot


19:00 – 21:00

Nová synagóga – Sphéra

Úskalia a skryté pôvaby trópu „mať gule“

Filozofický dialóg s Andrejom Belákom, antropológom, anarchistom, špičkovým vedcom, laureátom ceny Biela vrana a rodákom zo Žiliny, ktorého pestrý životný príbeh vždy zásadne ovplyvňovala a neprestáva ovplyvňovať aj krásna literatúra (aj škaredá).

S Andrejom sa v posledných rokoch verejne zhovárali mnohí redaktori a žurnalisti, najmä v súvislosti s jeho výdatnými príspevkami k prevencii a kontrole pandémie vo vylúčených rómskych osídleniach.

Rozhovor s ním v rámci Žilinského literárneho festivalu 2021 však bude celkom iný. Pavol Labuda, filozof a Andrejov celoživotný blízky priateľ, hosťa ponúkne do hlbších, rozjímavejších vôd, ktoré obaja svorne považujú za omnoho príjemnejšie a dôležitejšie. Čo dobré a čo zlé s nami dokážu narobiť radikálne knihy, filmy a rozhovory? Čo slušnosť a neposlušnosť? Nevedeli by sme vytvoriť lepšiu spoločnosť väčším prídelom živočíšneho sebavedomia? A môže nás spasiť romantická láska?

Kúpiť vstupenky cez tootoot


22:00 

„Budúcnosť je teraz“, napísala Liza  

Intermediálny projekt neurónovej siete Lizy Gennart, ktorá tvorí poéziu v slovenčine pomocou jazykového modelu GPT-2, predstavia jej „rodičia Zuzana Husárová s manželom.

Po knihe z roku 2020 sa Lize dostáva aj interaktívna a intermediálna podoba. Fenomén strojového písania prekračuje naše zaužívané vzorce uvažovania o literatúre. Môžeme nanovo premýšľať o autorstve a jeho podobách, o tvorivosti, spolupráci, recepčnej aktivite. Do debaty vstupujú aj autorské práva či podstata literárnej komunity. Počas podujatia predstavia jej „rodičia“ Zuzana Husárová s manželom nové smerovanie Lizy Gennart a ukážu rozvinutejšie možnosti jej tvorby vo fyzickom i virtuálnom priestore. Budú rozprávať o možnostiach strojového učenia, o etických otázkach, ktoré s ním súvisia, a zároveň predstavia pozadie tohto intermediálneho projektu prostredníctvom neurónovo generovanej hudby a hlavne vizuálnych básní, ktoré reprezentujú vzťahy častí slov vo vnútri neurónky. 

Kúpiť vstupenky cez tootoot

Balkón 1: fotografie z projektu Eastern Sugar

Balkón 2: ilustrácie z kníh Satori v Trenčíne a Jar v Jekaterinburgu


Sobota 18.9.2021

11:00 – 12:00

Lovec plastov Zero Waste
Ekologická bábkarská show

45 min

Vhodné pre deti od 3 rokov

Scenár, réžia: Peter Gärtner

Scénografia a bábky: Peter Gärtner, Lukáš Tandara

Účinkujú: Peter Gärtner, Lukáš Tandara

Hudba a hudobný sprievod: Radovan Hrbek

Vetrom ošľahaný pútnik Zero Waste, ktorý povstal zo záplavy nevytriedeného a nerozložiteľného odpad, je vždy všade tam, kde treba zlikvidovať čiernu skládku či zachrániť v odpade uviaznutú zver. Proti nemu stojí na šumení igelitu závislý výrobca jednorázových plastových hračiek a mikroténových sáčkov Consumencio Consumini. Je to nerovný boj, Zero Waste starne a vie, že sám Consumencia nikdy neporazí. Proroctvo hovorí, že zastaviť ho dokáže iba bytosť celá vyrobená z dreva. Zero sa nechá viesť svojou protézou na zber odpadu a tá ho privedie k vyvolenému a nie je ním nikto iný ako celodrevená marioneta – čert Kolofón. Ten je však opakom uvedomelého bojovníka proti slepému konzumu. Kolofón ani len netriedi odpad, o bezobalovom nákupe ani nechyroval a stravuje sa tými ekologicky najzávadnejšími maškrtami. Zero neverí, že tento lenivý čert má byť vyvoleným v poslednom ťažení proti Consumenciovi. Nezostáva mu však nič iné, len pokúsiť sa vytesať z Kolofóna lovca plastov, ktorý bude poslednou šancou na záchranu sveta pred ekologickou apokalypsou. Dobrodružné bábkové predstavenie má interaktívnym a humorným spôsobom vysvetľovať deťom základné princípy triedenia odpadu, bezobalového nákupu a ekologického správania. Premiéra 26.7.2021 v Novej Cvernovke v Bratislave

Kúpiť vstupenky cez tootoot


 12:30 – 14:30

Ako Čechoslováci hľadali robotnícky raj na zemi?

Diskusia s novinárom Lukášom Onderčaninom a historikom Jurajom Benkom o knihe Utópia v Leninovej záhrade, v ktorej sa vydal po stopách ľudí, ktorí sa z relatívneho bezpečia prvorepublikového Československa rozhodli vydať do ďalekého Kirgizska, aby tam založili komúnu Interhelpo a pomohli budovať sovietsky robotnícky raj na zemi. Spovedal pamätníkov, študoval archívy nielen tu či v Prahe, ale aj priamo v kirgizskom Biškeku.

Výsledkom je mimoriadne pútavá história jedného idealistického podniku poskladaná z čriepkov rôznorodých ľudských osudov, v ktorej sa objavia aj známe mená ako Alexander Dubček či Peter Jilemnický, s dobovými fotografiami aj citátmi z vtedajších novín a listov účastníkov. Hosťom diskusie s autorom bude aj historik Slovenskej akadémie vied Juraj Benko, ktorý sa venuje dejinám socialistického a komunistického hnutia a formovaniu politických identít v medzivojnovom období. Diskusiu moderuje Samo Marec.

Kúpiť vstupenky cez tootoot


15:00 – 17:00

Bezprávie na perifériách sveta aj Slovenska: z chaosu Venezuely k záťahu v Moldave nad Bodvou

Reportér Tomáš Forró sa po Donbase vydal do Venezuely, ropnej veľmoci, v ktorej ľudia hladujú, publicista Samo Marec napísal v spolupráci s novinárkou Veronikou Prušovou knihu o brutálnej razii, ktorá sa v júni 2013 odohrala v osade v Moldave nad Bodvou. Aj keď by sa mohlo zdať, že tieto dve knihy nemajú veľa spoločného, ich spoločným prienikom je práve stav bezprávia.

Tomáš Forró utiekol z Venezuely ako posledný zahraničný novinár, než sa kvôli pandémii hranice oblasti zatvorili pred vonkajším svetom. V knihe Zlatá horúčka, Venezuela – od ropnej veľmoci k úpadku ľudskej civilizácie prináša strhujúci príbeh z krajiny, ktorá sa za pätnásť rokov prepadla do totálneho chaosu. Akoby prekliatie ropy nestačilo, na juhu krajiny sa novým spúšťačom násilia stali zásoby zlata.

Kniha Sama Marca a Veroniky Prušovej Roky bezprávia – neuveriteľný príbeh razie v Moldave sa nevenuje len samotnej razii ako manifestácii moci majority a následným rokom súdnych procesov, ktoré z poškodených spravili obvinených, ale aj histórii postavenia Rómov na Slovensku a predkladajú tak ucelený pohľad na to, aké ľahké je stať sa obeťou štátnej moci.

Vo Venezuele sa domorodci bránia otrávenými šípmi proti samopalom, moldavskí Rómovia sa na súdoch bránia proti štátom odobrenej nespravodlivosti. Môže sa niečo také stať aj nám? Ako sa môžu obyčajní ľudia brániť proti moci, buď tej štátnej, alebo tej presadzovanej násilím? Diskusiu moderuje Rudi Rus.

Kúpiť vstupenky cez tootoot


17:30 – 19:30

Bohatier slovenskej historickej fantasy Juraj Červenák

Držiteľa viacerých žánrových ocenení Juraja Červenáka, ktorý má na svojom konte už tri desiatky kníh, netreba zvlášť predstavovať. Vo svojich knihách kombinuje nielen šťavnatý a bohatý dobový jazyk s epickou fantastikou, ale aj dôkladný historický výskum so slovanskou mytológiou.

Hoci najväčší ohlas na slovenskom aj českom trhu zožali jeho historické detektívky o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi z čias vlády Rudolfa II., nezaostáva ani cyklus z čias protitureckých vojen Dobrodružstvá kapitána Báthoryho, ale odskočil si už aj na divoký západ, kde western skombinoval s prvkami hororu.

Diskusiu s nekorunovaným kráľom slovenskej historickej fantasy moderuje Dado Nagy.

Kúpiť vstupenky cez tootoot


20:30

Koncert Bert & Friends

Bert & Friends je: Karel Svoboda i David Lynch, alternatíva i pop, táborák i jazz, preháňanie i vážnosť, panna i netvor. V čele skupiny stojí Albert Romanutti, čerstvý držiteľ Ceny Anděl, ktorého autorský rukopis nezaprie vyštudovaného skladateľa, ale zároveň tiež niekoho, kto chce robiť veci inak a novo. Bert & Friends do českého popového rybníčka vnáša závan excentricity, ktorá tam dlho chýbala.

Po prvotnom viráli sóla na rybu v Plodech moří sa Bertovi a spol. podarilo utvrdiť svoj status zábavného, a napriek tomu veľmi sofistikovaného úkazu českej scény, ktorý by sme mali brať vážne – mix farebného osemdesiatkového dream popu, psychedélie a pekných melódií z kapely nenechal nikoho na pochybách, že má pred sebou veľký objav poslednej doby a s trochou šťastia i malinký náhľad do budúcnosti popu u nás. Pod extravagantným povrchom sa však skrýva čertovsky dobrý súčasný elektro-pop oscilujúci niekde medzi Arielom Pinkom a Tame Impala.

Kúpiť vstupenky cez tootoot

10:00 – 18:00

Chillout zóna v Sphére

Počas konania Malého knižného trhu si môžete oddýchnuť s dobrou knihou priamo v jedinečnom priestore Sphéry.


19:30 – 20:30

Humor v literatúre s Tomášom Hudákom

Je ťažké vtipne písať? Bojíme sa humoru vo vážnej literatúre? Máme novodobého Švejka? A akú najvtipnejšiu knihu ste čítali? Po stopách smiechu schovaného v knihách sa v debate spojenej s čítaním vydajú Samo Marec a Marián Bene Benkovič. Moderuje Tomáš Hudák.

Kúpiť vstupenky cez tootoot

10:00 – 18:00

Knižný trh

Viac než desiatka slovenských a českých vydavateľov vám počas sobotného dňa ponúkne svoju produkciu v priestoroch Novej synagógy. Počas knižného trhu budú prebiehať literárne debaty, detské workshopy a detské divadlo a vy budete môcť vstupovať priamo do monumentálnej Sphéry, ktorá bude počas trvania knižného trhu slúžiť ako chillout zóna.

 

12:30 – 14:30

Hurá, ide sa na výlet! /vydavateľstvo Albatros/

Workshop pre deti 7+ Obleč si zvieratko“ s ilustrátorkou knihy Martou Matus. 

V knižke Zuzany Csontosovej a Marty Matus sa zvieratká z farmy rozhodli vyraziť na dovolenku. Na tú im totiž odišli aj ich majitelia, zvieratká nechali doma a to sa predsa nerobí! Na workshope si takéto zvieratká spolu nakreslíme a náležite ich oblečieme, ako sa na slušné zvieratká patrí. Aby na tej dovolenke nerobili hanbu!

Kniha vyšla s podporou FPU.

Kúpiť vstupenky cez tootoot


12:30 – 14:30

Vitaj v múzeu! /vydavateľstvo Slovart/

Workshop s autorkou knihy Andreou Kellö Začokovou.

Dozviete sa, ako sa predmety dostanú do múzea, čo sa tam s nimi deje a kto sa o ne stará. Zahráme sa na múzejníkov, vyrobíme si tematický medailón a kto bude mať šťastie v tombole, vyhrá knižnú novinku o slovenských múzeách.

Bohato ilustrovaná kniha o slovenských múzeách vysvetľuje, ako sa predmety dostanú do múzea, čo sa tam s nimi deje a kto sa o ne stará. Predstavuje približne 40 slovenských múzeí. Ako to kedysi vyzeralo v kláštore, kaštieli či na hrade? Ako ľudia nakupovali a pozorovali hviezdy? Čo sa deje v bani, v lese, v jaskyni či v kúpeľoch? Ako sa učia nevidiace deti, ako vznikajú známky a mince, aká je práca polície a ako vyzerá vojenská poľná kuchyňa?

Kúpiť vstupenky cez tootoot


15:00 – 17:00

Plecháč Bob /vydavateľstvo Albatros/

Workshop pre deti 7+ s autorkou knihy Hedvigou Gutierrez o tom, že nie je dôležité ako vyzeráme, ale čo v nás je. 

 Plecháč Bob je najblyšťavejšia plechovka v továrni. Je na seba hrdý a celkom jasne vidí svoju hviezdnu budúcnosť… Určite ho naplnia najchutnejšími ovocnými cukríkmi! Hrebienok mu však spadne, keď zistí, že je v ňom úbohé žrádlo pre psy. A ešte k tomu aj po záruke.

Kniha vyšla s podporou FPU.

Kúpiť vstupenky cez tootoot


15:00 – 17:00

Bitky a bojiská /vydavateľstvo Slovart/

Nakreslite, uhádnite, vybojujte!

Workshop pre deti 7+ s autorom knihy Romanom Mocpajchlom a ilustrátorom Františkom Hříbalom.

Kniha približuje dvadsať bitiek a vojenských udalostí, ktoré ovplyvnili ďalší vývoj našich dejín. Väčšina sa odohrala na území súčasného Slovenska.

Príďte a vypočujte si rozprávanie o dejinách dávnych i nedávnych, bojoch slávnych a udatných, ale i porážkach nešťastných a tragických. Otestujte sa, čo všetko z histórie našej viete, nakreslite si, čo vás z nej zaujme a vyskúšajte si úlohu vojvodcu, čo do boja vojsko svoje vedie. A nakoniec možno knihu o významných bitkách a bojiskách v slovenských dejinách aj vyhráte!

Kúpiť vstupenky cez tootoot