28.09.2017 / Štvrtok

17:30

KNÍHKUPECKÁ NOC – slávnostné otvorenie festivalu
Artforum Žilina, Mariánske námestie 11

Tradičná festivalová oslava knižných svetov začína aj tento rok slávnostným otvorením festivalu s prekvapením.


18:00

KNÍHKUPECKÁ NOC – Adam Berka a Andrej Kolenčík – Ilustrovaná ústava Slovenskej republiky
Artforum Žilina, Mariánske námestie 11

Aktivista Adam Berka ako zostavovateľ a výtvarník Andrej Kolenčík ako dizajnér predstavia svoj spoločný knižný počin – Ilustrovanú ústavu Slovenskej republiky, z ktorej sa dozviete o základných ľudských právach, o tom ako má naša krajina fungovať, ale aj o tom, kto môže byť kozmonautom.


20:00

KNÍHKUPECKÁ NOC – koncert Valér Miko Trio
Artforum Žilina, Mariánske námestie 11

Valér Miko Trio pôsobí na domácej scéne od roku 2014 v zložení Valér Miko – klavír, Tamás Belicza – basová gitara a Dávid Juraj Raši – bicie. Trio prináša vlastné kompozície klaviristu a skladateľa Valéra Mika, hudbu, ktorá sa nesie v romanticko-expresívnom duchu a štýlovo sa pohybuje na rozhraní jazzu a klasiky. Hudobné aktivity Valéra Mika možno vystopovať aj v ďalších v kapelách (Lucia Lužinská &Quintessence, Kubo Ursíny Provisorium, Pressburger Klezmer Band, a tiež v projektoch s divadelnou scénickou hudbou). Valér Miko Trio vydalo v marci 2016 svoj štúdiový debut, CD Vibrations, States, Emotions vo vydavateľstve Hevhetia..

02.10.2017 / Pondelok

14:00

Tatarkove diela by mali byť súčasťou povinnej literatúry. ÁNO alebo NIE?
Nadácia Polis, Mariánske námestie 31

Súhlasný tím: Martin Benikovský, Lucia Gavenčiaková,
Nesúhlasný tím: Alexandra Chomová, Nikola Malíková, Barbora Mládenková

Študentská exhibičná debata. Mladí ľudia debatujú na základe faktov, nie fikcie a podľa debatných pravidiel. Vystúpia súčasní i bývalí študenti Gymnázia bilingválneho na ul. T. Ružičku v Žiline. Cieľom verejnej debaty je popularizovať aktuálne témy a kultivovať verejnú diskusiu.

Diskutovať a argumenty študentov vyhodnocovať budú:
Miroslav Kusý, signatár Charty 77, profesor filozofie a politológie, Bratislava
Marián Zajíček, signatár Charty 77, teológ, parlamentný knihovník, Praha
Ján Filip, publicista, Žilina.

Peter Zajac o Dominikovi Tatarkovi: „V časoch existenciálnej úzkosti na začiatku života sa postavil proti svätuškárskemu násiliu a v časoch tiesne na jeho konci sa nenechal okupovať.“

K udalosti sa môžete pripojiť tu
Priamy prenos a archív záznamov

Vstup je voľný.

03.10.2017 / Utorok

14:00

Čo čítajú a spievajú študenti a ich profesori?
Nadácia Polis, Mariánske námestie 31

Rozprávanie o tom, čo je na svete zaujímavé a inšpirujúce, pekné, škaredé, smutné či veselé. Čítanie z múdrych, láskavých, veselých či inak úžasných kníh. Spievanie, ihranie, projekcia. Chvíľa pre žolíkov.

Čítajú:
študenti Gymnázia na Varšavskej ceste v Žiline: Andriána Pešková, Katarína Sieklová, Michaela Šoltýsová
študenti Gymnázia bilingválneho na ul. Tomáša Ružičku v Žiline: Dominika Jakubcová, Tereza Káčeríková, Emma Paulínyová
študenti Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch: Alica Bednáriková, Katarína Laurošková, Michal Kvaššay
a ich profesori: Alica Virdzeková, Martina Díriová, Peter Ničík

Spievajú a hrajú:
Matúš Kianička
Adela Švidroňová
hudobná skupina Nevrlí brothe

K udalosti sa môžete pripojiť tu
Priamy prenos a archív záznamov

Vstup je voľný.

04.10.2017 / Streda

15:30

Beletrizované žánre publicistického štýlu v reakcií na súčasnú spoločnosť.
Kreatívne štúdio, Fakulta humanitných vied, Žilinská univerzita

Prednáška doc. PaedDr. Antona Laučeka, PhD. Prozaik, autor literatúry pre deti, literárny vedec a vysokoškolský učiteľ. Je autorom mnohých noviel, románov, učebníc, historických próz a divadelných hier. Je členom Spolku slovenských spisovateľov a Klubu nezávislých spisovateľov. V súčasnosti pôsobí ako vysokoškolský učiteľ na Katedre mediamatiky a kultúrneho dedičstva Fakulty humanitných vied na Žilinskej univerzite, kde vyučuje predmety teória komunikácie a masmediálne systémy


16:30

DOMINIK TATARKA. OSAMELÝ KRÁĽ
Nadácia Polis, Mariánske námestie 31

O zakázanom spisovateľovi a mysliteľovi európskeho významu

Juraj Mojžiš, filmový a výtvarný teoretik, nositeľ Ceny Dominika Tatarku (2009)
Peter Zajac, literárny vedec, predseda poroty Ceny Dominika Tatarku (od roku 1995)
Moderuje: Ján Filip

Priatelia a znalci spomínajú a rozprávajú o literárnom a duchovnom odkaze jedného z najvýznamnejších slovenských spisovateľov a intelektuálov 20. storočia, v ktorého živote sa spájalo výnimočné dielo so statočnými občianskymi postojmi. Ovplyvnený existencialismom a surrealismom vniesol Dominik Tatarka do literatúry tón úprimnej prirodzenosti, sklon ctiť základné životné hodnoty, synovskú vernosť k otcovi, lásku a úctu k matke, žene, priateľom i k rodnej krajine. A tiež nezlomnú vieru v pravdu, slobodu človeka a Obec božiu. Program bude obohatený čítaním textov z pripravovaného vydania Tatarkovej autobiografickej prózy Sám proti noci (Artforum) a Listov Dominika Tatarku Erike Podlipnej (VEDA). Na oboch sa editorsky podieľal Peter Zajac. Čítajú Michaela Šoltýsová a Filip Šimko, študenti žilinského Gymnázia Varšavská cesta.

Myšlienka Dominika Tatarku: V dostupnosti lásky aj bedár sa cíti človekom.

K udalosti sa môžete pripojiť tu
Priamy prenos a archív záznamov

Vstup je voľný.


17:00

FAKTICKÉ VYUŽITIE FAKTOV
Rosenfeldov palác, J. M. Hurbana 28

Ako napísať stručnú informáciu a ako do nej zakomponovať rôzne fakty? Ako efektívne tvoriť správy, využívať čo najviac faktov a ako rozlišovať dezinformácie?
Tvorivá dielňa k hlavnej téme Žilinského literárneho festivalu 2017 Fakt?Fakt! pod vedením skúseného novinára Mira Jaroša.
Pre deti aj dospelých od 10 rokov. Kapacita max. 12 účastníkov. Info a prihlásenie: 0905 526 289, simona.domanicka@rosenfeldovpalac.sk

05.10.2017 / Štvrtok

11:00

Séria krátkych prednášok na tému šírenie dezinformácie a manipulácia s faktami v nových médiách
Kreatívne štúdio, Fakulta humanitných vied, Žilinská univerzita

PhDr. Slavka Pitoňáková, PhD.: Dezinformácia a manipulácia s faktami v publicistike. Mgr. Marián Grupač, PhD.: Hoaxová inkvízicia – hľadáme pravdu. Projekt študentov Katedry mediamatiky a kultúrneho dedičstva, FHV ŽU. Mgr. Zuzana Zuzčáková Gacíková, PhD.: Urban legends – vznik, spôsoby šírenia, ich vplyv a dôsledky.

06.10.2017 / Piatok

10:00

ĎAKUJEME, BRATIA ČAPKOVCI!
Gymnázium Varšavská cesta

Literárne pásma. Úryvky z diela Bohumila Hrabala a bratov Čapkovcov čítajú študentom členovia Literárneho krúžku pri škole Komenského vo Viedni: Věra Königová, Nela Štěrbová, Pavel Pachta, Peter Žaloudek. Réžia: Jaroslav Kolař. Hudobná réžia: Richard Linha


14:00

DANIEL MAJLING – RUZKÁ KLAZIKA
Nová synagóga, J. M. Hurbana 220/11

Daniel Majling rozpráva o svojej poviedkovej knihe literárnych mystifikácií Ruzká klazika,
„Knižný trh zaplavili lacné “fejky” známych autorov. Dostojevzski, Tolsztoi, či Toorgenef sú lacné náhrady trvalých literárnych hodnôt pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť čítať skutočnú, čitateľsky náročnú ruskú klasiku.“
Moderuje Katarína Labudová.


15:00

BOHUMIL HRABAL – SAMOTÁR
Univerzitná knižnica Žilinskej univerzity

Literárne pásma. Úryvky z diela Bohumila Hrabala a bratov Čapkovcov čítajú študentom členovia Literárneho krúžku pri škole Komenského vo Viedni: Věra Königová, Nela Štěrbová, Pavel Pachta, Peter Žaloudek. Réžia: Jaroslav Kolař. Hudobná réžia: Richard Linha


16:00

JÓZSEF DEMMEL – ĽUDOVÍT ŠTÚR A PANSLÁVI V KAŠTIELI
Nová synagóga, J. M. Hurbana 220/11

Historik József Demmel rozpráva o podobách Horného Uhorska v 19. storočí, ktoré opísal v dvoch v slovenčine vydaných knihách – monografii Ľudovít Štúr a knihe o šľachte v Turčianskej kotline Panslávi v kaštieli.
Moderuje Radoslav Passia, preklad z maďarčiny Diana Marosz


18:00

ANASOFT LITERA UVÁDZA: SILVESTER LAVRÍK – NEDEĽNÉ ŠACHY S TISOM
Nová synagóga, J. M. Hurbana 220/11

Spisovateľ a dramatik Silvester Lavrík rozpráva nielen o tom, čo si chcú a čo si nechcú Slováci pamätať. Jeho posledný román Nedeľné šachy s Tisom zaujal odbornú porotu ceny Anasoft litera aj množstvo laických čitateĺov invenčným spojením historických reálií, spomienok tradovaných ústnou formou a autorovej imaginácie. Moderuje Michala Lončíková.
/Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Združenie vydavateľov a kníhkupcov SR/


20:00

KATARÍNA MÁLIKOVÁ – koncert
Nová synagóga, J. M. Hurbana 220/11

Katarína Máliková pochádza z Polomky na Horehroní. Mladá ambiciózna skladateľka a producentka načrela do pesničkárskych vôd a loví v nej svoje poklady. Rolu speváčky a klaviristky strieda s tvorením originálnych skladieb a aranžmánov ľudových piesní. Skladby, ktoré tvorí, sa pohybujú na hrane artpopových kompozícií s nádychom baroque minimal a novej world music. Stavia na základoch klasického remesla, ktoré nadobudla počas štúdia hudobnej kompozície a hry na klavíri. Jej tvorba môže miestami znieť scénicky, alebo filmovo. Pestrými hlasovými polohami a kódom tradície v každej piesni sa hlási ku slovanským koreňom. Na Žilinskom literárnom festivale predstaví špeciálny program bez kapely a prednesie svoje úplne staré ale i úplne nové skladby a samozrejme i pesničky z oslavovaného albumu Pustvopol v komornej atmosfére so sprievodom klavíra. Aby sa tento koncert stal naozaj neopakovateľným aj lokálnym, v niekoľkých piesňach sa ku Katke pridá súbor zobcových fláut Zobkáčik zo ZUŠ L.Árvaya, ktorý vedie kníhkupec Pavel Stiller.
Vstupné 5,00 / 3,00 eur (študenti, seniori, nezamestnaní…)

07.10.2017 / Sobota

10:00

MALÝ KNIŽNÝ TRH
Nová synagóga, J. M. Hurbana 220/11

Máš doma staré knihy, ktoré túžia po tom, aby ich niekto zase čítal?
Dones ich na trh a staň sa na chvíľu kníhkupcom vo svojom malom kníhkupectve.
Na tomto trhu sa bude ponúkať kvalitná literatúra a dobré jedlo. Pozývame vás naň či už ako návštevníka, predajcu alebo darcu. Už podľa názvu je jasné, že „tržit” sa budú staré i nové knihy, časopisy, platne a veci s tým súvisiace.


14:00

MICHAL HVORECKÝ – TROL
Nová synagóga, J. M. Hurbana 220/11

Michal Hvorecký rozpráva o svojej poslednej knihe Troll o temných hlbinách internetových diskusií.
„Kedysi písal dejiny víťaz. Teraz dejiny píše ten, kto chce zvíťaziť.“
Moderuje Fedor Blaščák.


15:00

BOHUMIL HRABAL. SAMOTÁR
Nadácia Polis, Mariánske námestie 31

Diskusia o najprekladanejšom českom autorovi 20. storočia

O tom, ako sa v českej literatúre objavil Bohumil Hrabal, o jeho pozoruhodnom živote, inšpiráciách, pozorovacom talente, strhujúcom vyprávačskom štýle, tvorbe v samizdate, o próze, ktorá sa stala predlohou pre mnohé české filmy, ale i o tom, či ľudia rozumejú Hrabalovým dielam diskutujú literárny bádateľ Jaroslav Kolař a publicista a vydavateľ László Szigeti, autor dnes tak trochu zabudnutej knihy rozhovorov s Bohumilom Hrabalom Kličky na kapesníku (1986). Moderuje Ján Štrasser.

V sprievodnom literárnom pásme obohatenom o melódie Waldemara Matušku čítajú úryvky zo spisovateľovho diela členovia Literárneho krúžku pri škole Komenského vo Viedni: Věra Königová, Nela Štěrbová, Vladimír Stejskal, Peter Žaloudek. Réžia: Jaroslav Kolař. Hudobná réžia: Richard Linha.

Milan Kundera o Bohumilovi Hrabalovi,: „…je nepřirovnatelný a nemá ve světě obdoby.“

K udalosti sa môžete pripojiť tu
Priamy prenos a archív záznamov

Vstup je voľný.


16:00

FAKT EXISTUJE RYBA BIBA? – HLBOKOMORSKÉ ROZPRÁVKY
Nová synagóga, J. M. Hurbana 220/11

Krajská knižnica uvádza Hlbokomorské rozprávky – zážitkové čítanie pre deti a ich rodičov z knihy Moniky Kompaníkovej – Hlbokomorské rozprávky spojené s hudobnými vstupmi a tvorivou dielňou. Deťom sa interaktívnou formou predstavia fakty o hlbokomorskom svete a živočíchoch, ktoré v ňom žijú.

Ľuboslava Gottwaldová – Detské oddelenie Krajskej knižnice v Žiline
Dana Ďuračíková – Detské oddelenie Krajskej knižnice v Žiline
Anna Kocifajová – hra na violončelo


17:00

SAMO MAREC – MYSTIFIKÁCIA, TROLING, HOAX
Nová synagóga, J. M. Hurbana 220/11

Jeden z najaktívnejších slovenských blogerov Samo Marec rozpráva o podobách internetových diskusií.
Moderuje Pavol Sibyla


19:00

ANASOFT LITERA UVÁDZA: ONDREJ ŠTEFÁNIK – SOM PAULA
Nová synagóga, J. M. Hurbana 220/11

Ondrej Štefánik rozpráva o svojej poslednej knihe Som Paula, ktorá podľa odbornej poroty ceny Anasoft litera 2017 priniesla najviac umeleckých literárnych kvalít a vybrala ju za najlepší pôvodný slovenský titul roka.
Moderuje Katarína Labudová
/Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Združenie vydavateľov a kníhkupcov SR/


21:00

NA PERÓNE: NA STÁŽ!
Nová synagóga, J. M. Hurbana 220/11

Autorská divadelná inscenácia o nich, o vás a o nás. O tom, kto je naozaj zodpovedný za naše problémy. A o tom, ako ich (ne)vieme spoločne riešiť. O hľadaní rozdielov medzi ľuďmi. O tolerancii a neznášanlivosti. O nich, o vás a o nás. Vstupné 5,00 / 3,00 eur (študenti, seniori, nezamestnaní…)

08.10.2017 / Nedeľa

15.00

TISOVE TIENE: SPOMIENKY ĽUDÍ A ICH RODÍN, KTORÝCH OSUD POZNAČIL JOZEF TISO.
Nadácia Polis, Mariánske námestie 31

Andrej Bán, reportér, spoluautor námetu k filmu Tisove tiene (aj v úlohe moderátora)
Denisa Fulmeková, spisovateľka, autorka knihy Konvália
Katarína Mešková Hradská, historička, Historický ústav SAV
Dušan Trančík, režisér, autor filmu Tisove tiene

Premietnutie dokumentu Dušana Trančíka TISOVY STÍNY (1996). Návrat k Slovenskému štátu prostredníctvom spomienok pamätníkov, ktorí dnes už nežijú, a to najmä žalobcu Antona Rašlu, obhajcu Ernesta Žabkaya a Johna L. Spieglra, ktorý po skončení vojny v roku 1945 ukrývaného Jozefa Tisa za pozoruhodných okolností objavil v kapucínskom kláštore v Altöttingu neďaleka Mníchova a bol svedkom jeho zatýkania.

Prezentácia knihy Denisy Fulmekovej Konvália (2016). Skutočný príbeh židovského dievčaťa Vali Reiszovej, ktorá sa počas holokaustu stala matkou dieťaťa františkánskeho mnícha, básnika a dramatika Rudolfa Dilonga, napísaný básnikovou vnučkou.

Myšlienka: S Jozefom Tisom sa spája jedno nepríjemné dedičstvo, ktoré pociťujeme až dodnes. Keď spomenieme, ako ľudia vstupovali do Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, do Hlinkovej gardy. Ako sa ruvali, lakťovali o zarizovaný židovský majetok. Aký je to teda kód? Môžete kradnúť, ak to posvätí štátna moc. Peter Juščák, spisovateľ

Diskusia je súčasťou Festivalu demokracie, ktorý je sprievodným programom 21. výročnej konferencie Forum 2000.

K udalosti sa môžete pripojiť tu
Priamy prenos a archív záznamov

Vstup je voľný.

Sprievodné Akcie

2.10. – 8.10.

FAKT PÍŠEME FIKCIU? 
(F-AKTY členov literárneho klubu Silans v autobusoch)

Úryvky z poézie a prózy budú sprevádzať cestujúcich na linkách SAD ŽILINA.









Hlavní organizátori
     

Festival podporili
     



Partneri
                     

               

Kontakt


Mariánske námestie 11, Žilina
zilina@artforum.sk / 041 564 03 73
www.artforum.sk